Hero

Vår nye fagleder for Data & Analytics satsning, Simen Varkøy Jørgensen!

Av Celina Rongved

Publisert 10.04.2026

Woho! Simen er nylig blitt fagleder for Data and Analytics i Oslo. Han er både teknisk sterk og har i tillegg et sterkt engasjement for menneskene rundt seg. Med erfaring fra konsulentrollen og andre mer langsiktige leveranser har han opparbeidet seg en god forståelse for hvordan data og teknologi skaper verdi i praksis.

Vi tok en prat med Simen for å bli bedre kjent med både han som person, erfaringene hans fra ulike prosjekter og tankene rundt det å bygge et sterkt fagmiljø innen data og analyse.

1. Fortell litt om deg selv. Hvem er du, både som fagperson og menneske?

Jeg er først og fremst en som liker å bygge ting som faktisk blir brukt. Jeg liker å forstå hvordan ting henger sammen, og hvordan data kan brukes til å gjøre hverdagen litt enklere for folk.

Jeg er utdannet lærer, så i tillegg til å jobbe teknisk er jeg glad i å jobbe tett med andre og tror det også gjør at jeg passer godt inn i rollen som avdelingsleder for data- og analyseavdelingen vår. Som person er jeg ganske nysgjerrig og glad i å lære nye ting.

2. Hva har formet deg mest faglig gjennom karrieren din?

Det som har formet meg mest faglig er vel egentlig menneskene jeg har jobbet sammen med. Jeg har vært heldig å møte mange hyggelige og dyktige fagfolk. Jeg tror mye av utviklingen min har kommet nettopp fra å jobbe tett med flinke folk som utfordrer hvordan man tenker og løser problemer. Det har gjort at jeg både har blitt mer nysgjerrig og mer bevisst på hvordan jeg selv jobber. Jeg tror dette er en av grunnene til at jeg synes sterke fagmiljøer er så viktige.

3. Hvilke typer prosjekter har gitt deg mest erfaring så langt?

Jeg har erfaring fra å jobbe både som konsulent og fast ansatt, og de to rollene gir egentlig ganske ulike perspektiver. Som konsulent får man raskt innsikt i mange ulike organisasjoner, teknologier og problemstillinger. Man må sette seg fort inn i nye domener og finne gode løsninger sammen med teamet der man er.

Når man jobber mer inhouse får man derimot mulighet til å følge løsningene over tid, se hvordan de brukes, hva som fungerer og hva som bør forbedres. Jeg synes kombinasjonen av de to har vært veldig lærerik.

4. Kan du trekke frem en leveranse du er spesielt stolt av, og hva som gjorde den vellykket?

Et prosjekt jeg er spesielt stolt av er arbeidet jeg gjorde i Mimiro med dataplattform og informasjonsmodell for landbruksdata. Der jobbet vi med å samle og strukturere data fra mange ulike systemer i landbruket, slik at de faktisk kunne brukes på tvers.

Det jeg synes var ekstra meningsfullt med det prosjektet var at det ikke bare handlet om teknologi. Målet var å gjøre det enklere for bønder å bruke data i hverdagen. Enten det handlet om bedre beslutningsgrunnlag i driften, mer effektiv rapportering eller bedre oppfølging av dyrehelse og dyrevelferd.

5. Hva motiverer deg til å ta steget inn i rollen som fagleder?

Jeg liker veldig godt å jobbe med teknologi, men jeg merker også at jeg får mye energi av å hjelpe andre til å bli bedre i faget sitt. Det å kunne bidra til et sterkt fagmiljø, sparre med folk på prosjekter og være med å sette litt retning for hvordan vi jobber.

6. Hvordan vil du beskrive din lederstil?

Ganske jordnær, tror jeg. Jeg liker å være tilgjengelig og involvert, men samtidig gi folk rom til å gjøre ting på sin måte. Jeg tror mye på tillit og å snakke åpent om både ting som funker og ting som ikke funker.

7. Hva mener du kjennetegner et sterkt fagmiljø?

At folk er nysgjerrige og deler kunnskap med hverandre. At det er rom for å stille spørsmål og diskutere uten at det føles som bortkastet tid. Og kanskje viktigst av alt at folk faktisk liker å jobbe sammen.

8. Hvordan ønsker du å bidra til utvikling av kompetanse i Sonat?

Jeg tror mye av læringen skjer i hverdagen gjennom diskusjoner, sparring og samarbeid på prosjekter. Jeg håper jeg kan bidra ved å være en sparringspartner, dele erfaringer fra prosjekter og kanskje også bidra til noen faglige samlinger eller diskusjoner innimellom.

9. Hva tror du blir den viktigste oppgaven din i denne rollen?

Å bidra til at fagmiljøet vårt fortsetter å utvikle seg og holde seg relevant. Teknologien endrer seg jo ganske fort, så det å skape et miljø hvor folk lærer av hverandre og følger med på hva som skjer i faget er viktig.

10. Når du ikke jobber med teknologi og mennesker, hva gir deg energi?

Jeg liker å være ute. Legge fra meg PC og telefon og nyte naturen. Enten det er turer eller bare litt frisk luft etter jobb. Jeg bruker også en del tid med venner og familie. Og så har jeg nylig begynt å spille golf, som er en ganske fin måte å koble litt av fra skjerm.

Fra oss i Sonat - Vi er skikkelig glade for å ha deg på laget vårt, Simen. Med både faglig tyngde og måten du møter folk på, bidrar du til å gjøre miljøet vårt sterkere. Vi gleder oss til veien videre sammen med deg!

Bergen
C. Sundts gate 17-19
5004
Kontaktperson
Kjartan Storli
Oslo
Karl Johans gate 13
0154
Kontaktperson
Haakon Skramstad
Trondheim
Krambugata 2
7011
Kontaktperson
Nadeem Qureshi
Environment